Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

 

HAMDİ MÜMKÜN

YAHUT

"İKİNCİ GELİŞ"

 

Coşkun Büktel 

 

Roman

 

Coşkun Büktel’in yakında yayınlanacak olan bu romanı, aynı adla yazdığı bir film senaryosundan romana dönüştürülmüştür. Senaryo henüz bir tretman halindeyken, (yani elde, yalnızca, müstakbel filmin bazı diyaloglarını da içeren uzunca bir hikayesi mevcutken) bigglook sitesinde Coşkun Büktel ile özelde bu sinema projesi ve genelde Büktel’in sanatsal yaklaşımlarıyla ilgili olarak geniş bir röportaj gerçekleştirildi. (Bakınız: Türk tiyatrosunun " ters " adamı Coşkun Büktel, Türk sineması için senaryo yazıyor...

bigglook sitesinde “Hamdi Mümkün yahut İkinci Geliş”in tretman versiyonu da yayınlandı. Büktel, internette yayınlanan "Hamdi Mümkün" tretmanını, daha sonra geliştirerek, bir uzun hikayeye dönüştürdü ve "Cevdet Karal'ın önsözü"yle, Kaşgar dergisinde yayınladı (Bakınız, Kaşgar, Kasım-Aralık 2002, sayı 30. Sayfa 240-260.)

Büktel, senaryoyu yazıp bitirdiğinde, hikayeyi zaten büyük ölçüde değiştirip geliştirmişti. “Hamdi Mümkün yahut İkinci Geliş”in yakında yayınlanacak olan roman versiyonunda ise, Cevdet Karal'ın sözünü ettiği "toplumu kuşatan ikiyüzlülüğe getirdiği alaycı yaklaşım ve önemlisi de sinema fikri olarak somutlaştırdığı hayal gücü" polisiye bir cinayetle entegre edip yeniden kurgulayarak, olağanüstü orijinal senaryonun bile aşıldığı sanatsal bir düzeye ulaştı.

 

GÜNCELLEME 2 Ağustos 2010:

Sonradan yalnızca "İkinci Geliş" adını vermeyi uygun bulduğum "Hamdi Mümkün yahut İkinci Geliş" adlı tasarımın roman versiyonu, ne yazık ki, bugün (2 Ağustos 2010) hâlâ yayınlanabilmiş değil. İkinci Geliş'in yayınlanmasıyla ilgili olarak, ülkemizin en "saygın"(!) yayıncılarıyla yaşadığım,  iğrenç tecrübeleri okumak için, lütfen, tıklayınız:

İKİNCİ GELİŞ ADLI ROMANIMIZIN "İYİ SAATTE OLSUNLARLA" HAYRETENGİZ MÜCADELESİ 

 

 

 

 

 

 

 

 

Büktel'in Eserleri

 

Theope

(Tiyatro Oyunu)

 

 

Theope

( 2. Baskı)

 

 

Shakespeare'siz Herifler

(Tiyatro Oyunu)

 

Türk Tiyatrosundan İnsan Manzaraları

(Eleştiri)

 

Eleştiren Oyunlar

(Çeviri/Telif)

 

Tilki / D. H. Lawrence

(Çeviri)

 

"Yönetmen Tiyatrosu"na Karşı Bir Shakespeare ve Nâzım Hikmet Savunması

(İnceleme-Eleştiri)

 

Fiyasko

(Roman)