Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

 

SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER

Coşkun Büktel

 

 

“THEOPE” adlı oyunuyla tanınan Coşkun Büktel, “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”i 1988 ve 1991’de yazdı. İki tane tek perdelik oyundan oluşan “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”de birinci oyun “Çağdaş-laş-laş-şaştırmak”, ikinci oyun “Samimiyet Buhranı” adlarını taşımaktadır. Birinci oyun, yani “Çağdaş-laş-laş-şaştırmak”, daha önce Evrensel Kültür dergisinde de yayınlanmıştır. (Sayı: 6. Haziran 1992.)

 

1991’de Coşkun Büktel yönettiği; Hamdi Alkan, Canan Hoşgör ve Gürkan Gür oynadığı zaman; ODTÜ Tiyatro Şenliği’nde, en zor beğenen bir üniversiteli kitle tarafından salonu tıka basa doldurarak seyredilen ve oyun boyunca ara alkışlarıyla kesilen; ve oyun biter bitmez tüm salonun aynı anda heyecanlı çığlıklarla ayağa fırlaması ve dakikalarca tempo tutarak ayakta alkışlamasıyla taltif edilen “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”; Türk tiyatro esnafı tarafından afaroz edilmiş ve oyunun yazarı Coşkun Büktel, “sayılı ruhsal yapıya sahip psişik bir olgu” olarak nitelenmiştir.

 

Gencay Gürün zamanında, yukarıdaki nitelemenin sahibi Ahmet Levendoğlu’nun da bulunduğu repertuar kurulunca reddedildiği halde; Gencay Gürün, Ahmet Levendoğlu ve diğerlerininn istifasından sonra oluşan yeni repertuar kurulunda, yani Erol Keskin zamanında, İstanbul Şehir Tiyatroları repertuarına kabul ve dahil edilen “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”, yine de, bugün hâlâ programa alınmamakta; profesyonel bir sahnede profesyonel olanaklarla seyirci karşısına çıkarılmamaktadır. Yetkililer seyircinin “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”i görmesini istemiyorlar. Coşkun Büktel’in yazdığı her satırı aforoz ettikleri gibi, “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”i de aforoz ediyorlar.

  

Özdemir Nutku başkanlığındaki DT repertuar kurulunun hiçbir gerekçe göstermeden reddettiği “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”; koltuğunu siyasi iktidarların lûtfuyla kazanmış iktidarsız yöneticilerin korku ve nefretini her repliğiyle hak eden şamar gibi çarpıcı bir oyundur. Coşkun Büktel’in (olağanüstü bir oyunculuk yeteneği ve emeği dışında hiçbir tiyatral yatırım gerektirmeyecek biçimde) kaleme aldığı “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”; sıfır bütçeyle sahnelenebilen ve her sahneye kolayca sığabilen bir “vur-kaç” oyunu, bir “militan tiyatro” örneğidir. “Theope” yazarı Büktel’in bu son derece yaratıcı ve şamar gibi çarpıcı oyun metni, tiyatro esnafı için olağanüstü acıtıcı ve yüz kızartıcı, tiyatro sanatçıları için olağanüstü gurur ve heyecan verici, tiyatro seyircisi için olağanüstü eğlenceli ve uyarıcı bir gösteri vadetmektedir.

 

Türk tiyatro esnafının, Coşkun Büktel’in şahsında, yaratıcı yeteneğe yönelttiği aforozun nedenlerini kavrayabilmek için; Büktel’in “TÜRK TİYATROSUNDAN İNSAN MANZARALARI” adlı kitabındaki eleştiri yazılarını olduğu kadar, “SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER” adlı oyununu da okumak, keyifli bir mecburiyettir.

 

“SHAKESPEARE’SİZ HERİFLER”, Yıldız Üniversitesi Oyuncularından sonra, Ankara Üniversitesi Aftit Atölye Sahnesi ve Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Tiyatrom gruplarınca da amatör olarak sahnelenmiştir.

 

 

"SHAKESPEARESİZ HERİFLER"

(Dramatik Yayınlar, İstanbul 1998)

 

Oyunla ilgili haber ve röportajları içeren 4 sayfalık gazete kesikleri dahil, 90 sayfa. Boyut: 13 × 19. 50 cm.

 

 

Sipariş:

buktel@yahoo.com

Tel: 0 555 736 70 40

 

 

 

 

 

 

 

Büktel'in Eserleri

 

Theope

(Tiyatro Oyunu)

 

 

 

Theope

( 2. Baskı)

 

 

Shakespeare'siz Herifler

(Tiyatro Oyunu)

 

Türk Tiyatrosundan İnsan Manzaraları

(Eleştiri)

 

Eleştiren Oyunlar

(Çeviri/Telif)

 

Tilki / D. H. Lawrence

(Çeviri)

 

"Yönetmen Tiyatrosu"na Karşı Bir Shakespeare ve Nâzım Hikmet Savunması

(İnceleme-Eleştiri)

 

Fiyasko

(Roman)

 

 

 

Fiasco

(Novel)

translated by

Feyza Howell