Anasayfa Polemik İnceleme Büktel Hakkında Linkler İletişim

 

 

 

 

TÜRK TİYATROSUNDAN İNSAN MANZARALARI

Coşkun Büktel

 

  

Coşkun Büktel’in 1992’den bu yana, çoğunu Evrensel Kültür dergisinde Türk Tiyatrosundan İnsan Manzaraları genel başlığıyla yayınladığı, olağandışı yaratıcı ve tokat gibi çarpıcı bir üslupla yazılmış eleştirileri, okurlar için ne denli hisseli ve eğlenceli olmuşsa;

 

daima “adları verilerek” eleştirilen tiyatrocular için o denli acıtıcı ve utandırıcı olmuş; ve Coşkun Büktel’e, Türk tiyatro çevresinde yalnızca pek çok düşman değil; “narsist meczup”, “megaloman”, “psişik bir olgu”, “sayrılı ruhsal yapı”, “kuduz”, “şirret” gibi, pek çok da sıfat kazandırmıştır.

 

Bu kitapta Coşkun Büktel, yazılarının tümünü (küçük boyutlu bold harflerle dizilmiş) ayrıntılı notlar ekleyerek güncelleştirdi. Bu yazılarda adı geçenlerin, örneğin; Yücel Erten, Ahmet Levendoğlu, Kenan Işık, Tamer Levent... ve diğerlerinin, bu yazılara cevap olarak yayınladığı tüm yaziları da, “tek kelime kısaltmadan” kitaba dahil etti.

 

Türk Tiyatro esnafının yaratıcı yeteneği nasıl aforoz ettiğini, çoğunluğu oluşturan ve iktidara yaranarak yetki sahibi olan vasat beyinlerin, azınlıkta kalan yaratıcı yetenekten nasıl intikam aldığını; daima “isim vererek”, kanıtlarla belgeleyerek, ortaya koyan bu çarpıcı yazılar;

 

tek tek yayınlandıkları zaman bile, vandalları ayağa kaldırmış, sonu gelmeyen tartışmalara yol açmıştı. Şimdi o yazıların hepsi bir arada... Hakikati bir el bombasının yoğunluk, gerilim ve şiddetiyle taşıyan bu kitabın sayfaları arasında... Pimi çekin! Sayfaları çevirin! Ve zihninizde çakan hakikat, tiyatroda tanıdığınız tüm vandalların imaj ve prestijini berhava etsin! 

 

 

"TÜRK TİYATROSUNDAN İNSAN MANZARALARI"

(Dramatik Yayınlar, İstanbul 1998)

 

 

18 sayfalık isimler dizini ve 90 fotoğrafla birlikte, 550 sayfa. Boyut: 13 × 19. 50 cm.

 

Sipariş:

buktel@yahoo.com

Tel: 0 555 736 70 40

 

 

Kitabın önsözünü okumak için, lütfen TIKLAYIN!

 

Hilmi Bulunmaz'ın kitapla ilgili değerlendirmesini okumak için, lütfen TIKLAYIN!

 

 

 

 

Büktel'in Eserleri

 

Theope

(Tiyatro Oyunu)

 

 

Theope

( 2. Baskı)

 

 

Shakespeare'siz Herifler

(Tiyatro Oyunu)

 

Türk Tiyatrosundan İnsan Manzaraları

(Eleştiri)

 

Eleştiren Oyunlar

(Çeviri/Telif)

 

Tilki / D. H. Lawrence

(Çeviri)

 

"Yönetmen Tiyatrosu"na Karşı Bir Shakespeare ve Nâzım Hikmet Savunması

(İnceleme-Eleştiri)

 

Fiyasko

(Roman)

 

 

 

Fiasco

(Novel)

translated by

Feyza Howell